Art. 5. | Inne wersje | Zobacz Komentarz
Wybierz wersję ustawy:
Wybierz wersję ustawy:
Dodaj komentarz
1. Dla przedsięwzięcia deweloperskiego deweloper zawiera umowę o prowadzenie otwartego albo zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego, zwanego dalej „mieszkaniowym rachunkiem powierniczym”.
Wybierz wersję ustawy:
Dodaj komentarz
2. Bank prowadzący mieszkaniowy rachunek powierniczy ewidencjonuje wpłaty i wypłaty odrębnie dla każdego nabywcy.
Wybierz wersję ustawy:
Dodaj komentarz
3. Bank prowadzący mieszkaniowy rachunek powierniczy na żądanie nabywcy informuje nabywcę o dokonanych wpłatach i wypłatach.
Wybierz wersję ustawy:
Dodaj komentarz
4. Prawo wypowiedzenia umowy, o której mowa w ust. 1, przysługuje wyłącznie bankowi i tylko z ważnych powodów.
FilipiakBabicz
Zgodnie z art. 5 ustawy dla każdego przedsięwzięcia deweloperskiego deweloper obowiązany jest zawrzeć umowę o prowadzenie otwartego albo zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego. Oba rodzaju rachunków powierniczych, między którymi może dokonać wyboru deweloper, muszą nosić cechy rachunku powierniczego w rozumieniu art. 49 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 128 z późn. zm. – dalej „PBank.”). Zgodnie z art. 59 ust. 2 PBank stronami umowy rachunku powierniczego są bank i posiadacz rachunku (powiernik) – w danym wypadku deweloper. Art. 59 ust. 1 PBank stanowi, że na rachunku powierniczym mogą być gromadzone wyłącznie środki pieniężne powierzone posiadaczowi rachunku - na podstawie odrębnej umowy – przez osobę trzecią. W zawarciu tej odrębnej umowy bank nie uczestniczy.
Umowa rachunku powierniczego powinna określać warunki, jakie powinny być spełnione, aby środki pieniężne nabywców wpłacone na rachunek mogły być wypłacone przez bank deweloperowi bezpośrednio, lub też mogły być realizowane polecenia dewelopera co do wykorzystania tych środków (np. przelewy dla podwykonawców dewelopera). Następuje tym samym rozbicie uprawnienia do wpłaconych kwot w sensie prawnym (uprawnionym jest powiernik – deweloper) i w sensie ekonomicznym (do zaistnienia określonych warunków uprawnionym jest powierzający, jako strona umowy deweloperskiej, w ramach której powierza deweloperowi środki) (J. Wszołek, Umowa deweloperska: zagadnienia praktyczne, Warszawa 2013, s. 165).
Na rachunku powierniczym gromadzić można wyłącznie środki powierzone na podstawie umowy powierniczej. Należy jednak mieć na uwadze, że przy zawieraniu umowy z bankiem należy wskazać podkreślić powierniczy charakter rachunku – sam fakt zdeponowania powierzonych kwot pieniężnych osobie trzeciej, posiadaczowi rachunku bankowego, nie tworzy konstrukcji prawnej powiernictwa (Ibidem).
Z punktu widzenia nabywcy najważniejszą zaletą gromadzenia środków powierzonych deweloperowi na rachunku powierniczym jest postanowienie ustawodawcy, wynikające z art. 59 ust. 4 PBank, iż w razie wszczęcia postępowania egzekucyjnego przeciwko posiadaczowi rachunku powierniczego – środki znajdujące się na rachunku nie podlegają zajęciu; z art. 59 ust. 5 PBank wynika natomiast, że w razie ogłoszenia upadłości posiadacza rachunku powierniczego – środki pieniężne znajdujące się na tym rachunku podlegają wyłączeniu z masy upadłości. Należy jednakże pamiętać, że powyższe przepisy odnoszą się wyłącznie do powierzenia środków pieniężnych w wykonaniu umowy z nabywcą zawartej z datą pewną.